Ślub kościelny konkordatowy – dokumenty niezbędne do zawarcia ślubu

Dokumenty niezbędne do zawarcia ślubu

Planowanie ślubu i wesela to nie tylko wybór kościoła, sali, sukni ślubnej, fotograf ślubny i dekoracji, ale również czas na dopełnienie urzędowo niezbędnych formalności. Aby Wam przybliżyć formalności napisaliśmy poradnik na podstawie naszych ślubnych doświadczeń z roku 2016.

 

Dowolna parafia, dokumenty nie mające terminu ważności:

Trzeba odbyć kurs przedmałżeński oraz odbyć rozmowę w poradni rodzinnej. Z obu miejsc otrzymuje się zaświadczenia, które są ważne bezterminowo.

 

6 miesięcy przed ślubem:

Dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego

Najlepiej 6 miesięcy przed ślubem udać się do najbliższego Urzędu Stanu Cywilnego z prośbą o migrację aktów urodzenia (oraz ewentualnego rozwodowego lub akt zgonu małżonka). W większości urzędów w ciągu tygodnia takie dane znajdą się w systemie (na takie dokumenty dla osób urodzonych w Warszawie czeka się aż miesiąc).

zdjęcia ślubne Wrocław fotografia ślubna Wrocław fotograf Wrocław Żary Żagań 03

3-2 miesiące przed ślubem:

Kancelaria parafialna, gdzie był chrzest:

Zaświadczenie o chrzcie do ślubu (powinna być na min wyszczególniona również data bierzmowania, jeśli jej brakuje trzeba dodatkowo posiadać zaświadczenie o bierzmowaniu). Opłata: co łaska, najczęściej 50 zł.

 

Parafia, w której zamierzamy brać ślub

Z aktem chrztu (i bierzmowania) udajemy się do parafii, gdzie będziemy brać ślub.

W kancelarii parafialnej zostanie sporządzony protokół przedślubny.

 

Jeśli małżonkowie są z innej parafii/rożnych parafii wtedy trzeba udać się do parafii do której należycie/należy małżonek i dać na zapowiedzi (są wygłaszane przez 2-3 tygodnie i trzeba zaświadczenie o nich donieść do parafii, gdzie bierzemy ślub).

 

Urząd Stanu Cywilnego:

Gdy akty urodzenia są zmigrowane do systemu to z dowodami osobistymi oraz potwierdzeniem płatności 84 zł na konto gminy, w której zamierzamy zawrzeć związek małżeński udajemy się do dowolnego Urzędu Stanu Cywilnego po zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa. Zaświadczenie ważne jest tylko 6 miesięcy – w tym czasie musi nastąpić ślub.

zdjęcia ślubne Wrocław fotografia ślubna Wrocław fotograf Wrocław Żary Żagań 02

2-1 miesiące przed ślubem

Parafia, w której odbędzie się ślub

Przynosimy:

  • Zaświadczenia: o kursie przedmałżeńskim oraz z poradni rodzinnej.
  • Zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa (otrzymane w USC)
  • Potwierdzenie wygłoszonych zapowiedzi z parafii narzeczonych.

Ustalacie z księdzem, czy podpisanie dokumentów odbędzie się przed Ślubem czy w trakcie Mszy Ślubnej. Jest to moment kiedy często ponosi się dodatkowe opłaty: dla księdza, organisty, kościelnego itp.

 

Przed samym ślubem:

Parafia, w której zawrzecie związek małżeński

Jako ostatnie formalności przed ślubem, na kilka dni wcześniej lub w dniu ślubu przynosicie do kancelarii zaświadczenia o odbytych spowiedziach przedślubnych.

W dniu ślubu w kancelarii parafialnej lub na ołtarzu po ślubie (w zależności jak ustaliliście z księdzem) podpiszecie zgodę na skutki cywilno-prawne małżeństwa konkordatowego (podpisy składają również świadkowie oraz ksiądz).

Ten dokument w ciągu 5 dni roboczych Kościół przesyła do USC. Na jego podstawie Urząd Stanu Cywilnego sporządza akt ślubu, który będzie można odebrać w urzędzie po 2 tygodniach.

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz