Dzień ślubu z punktu widzenia fotografa ślubnego

Dzień ślubu jest to czas radości i szczęścia, więc warto byście jako Państwo Młodzi byli cały czas uśmiechnięci.

Makijaż

Jako fotograf ślubny przyjeżdżamy na makijaż (robiony w domu/hotelu lub u wizażystki). Panna Młoda jest już w fryzurze ślubnej. Zaczynamy zdjęcia – szukamy tematu, ale tak na prawdę zdjęcia trafiające do albumu to są te pod koniec makijażu. Ważne jest dla nas pierwsze spojrzenie w lusterko Panny Młodej.

Ubieranie

Moment, gdy często będąc we dwójkę jako fotograf ślubny rozdzielamy się: Andrzej jedzie do Pana Młodego, Beata do Panny Młodej. Zaczynamy zdjęcia od detali (sfotografowanie sukni/garnituru, butów, biżuterii/zapinek do mankietów itp). Ważny jest tu uśmiech i radość z tego momentu – szczególnie przy zakładaniu sukni kobiety powinny się śmiać i dobrze bawić. Warto na dzień ślubu pokój sprzątnąć z niepotrzebnych rzeczy (np.: reklamówek z wielkim logo biedronki ;))

Przyjazd Pana Młodego

Pan Młody przyjeżdża do Pani Młodej z kwiatami. Często w domach to Młoda wychodzi do Młodego na podwórko.

Błogosławieństwo

Najlepiej zrobić je w największym, jasnym pokoju. W czasie błogosławieństwa powinni w pokoju być tylko rodzice i para młoda oraz fotograf i kamerzysta. Każda dodatkowa osoba na małej powierzchni robi tłok.

Kościół/Urząd Stanu Cywilnego

Para wchodzi do kościoła pod rękę w momencie grania przez organistę marszu weselnego z uśmiechem na ustach. Ewentualnie Młoda jest prowadzona przez Ojca – znów kluczowy jest uśmiech  (dobrze by uśmiech był przez całą ceremonię ślubu). Wskazane by Para Młoda okazywała sobie czułość (spontanicznie złapie się za ręce) i radość, patrzycie na siebie i uśmiechacie się.

Przysięga

Wy jako Para Młoda składacie przysięgę sobie zwróceni do siebie (a nie księdza). Powoli wkładacie sobie obrączki.

Wyjście z kościoła Państwa Młodych

Państwo Młodzi czekacie modląc się do końca ostatniej pieśni. Goście powinni wyjść przed Wami i czekać na Was na zewnątrz. Młodzi znów powoli wychodzicie i uśmiechacie się. Często Młodzi obrzuceni są płatkami kwiatów/ryżem/pieniędzmi. Pieniądze Młodzi zbieracie.

Życzenia

Przez przyjęciem życzeń robimy wspólne zdjęcie. Po zdjęciu Młodzi przyjmują życzenia: pierwsi powinni złożyć Rodzice po czym Rodzice jadą do sali weselnej, by przywitać Parę Młodą chlebem i solą.

Teoretycznie Para Młoda odjeżdża druga a za nią goście weselni. Młodzi w drodze gdzieś się zatrzymują i przepuszczają gości weselnych by dojechać jako ostatni i być powitanymi przez wszystkich pod salą weselną.

Fotografowie

W czasie, gdy Młodzi przyjmują życzenia my z aparatami udajemy się do sali weselnej by sfotografować salę weselną bez gości oraz detale ślubne.

Powitanie chlebem i solą

Rodzice witają przed salą trzymając chleb i tacę z kieliszkami. Pada pytanie: “-Córko co wybierasz: chleb, sól czy Pana Młodego” “-Sól, chleb i Pana Młodego, co by zarobił na niego”.

Młodzi odłamują kawałek chleba, zanurzają w soli i jedzą. Popijają kieliszkiem wódki (w jednym kieliszku jest wódka w drugim woda, kto wylosuje wódkę ten rządki w związku )) i rzucają za siebie kieliszkami by się robiły.

Powitanie gości

Para Młoda oraz goście biorą kieliszki z szampanem, Młodzi witają gości i zapraszają na obiad.

Pierwszy taniec

Para Młoda tańczy z uśmiechem na ustach na środku parkietu, przed orkiestrą. Goście weselni stoją dookoła Państwa Młodych.

Zabawa

Ważne by podczas wesela Para Młoda ciągle tańczyła.

Podziękowanie rodzicom

Warto poprosić rodziców by otworzyli prezenty, które otrzymają.

Po wręczeniu prezentów możecie wspólnie z Rodzicami ustawić się do jednego wspólnego zdjęcia (przed rozpoczęciem wspólnego tańca).

Tort

Kiedyś był o północy, teraz podaje się dużo wcześniej np koło 21 lub jako słodki deser po obiedzie.

Młodzi uśmiechają się krojąc wspólnie pierwszy kawałek tortu. Nakładają go i wzajemnie się nim częstują. Goście weselni dookoła Pary Młodej stoją.

Oczepiny

Jeśli brak chętnych do oczepin to warto je przerwać 😉 Również można je rozpocząć o 23. Ważne by orkiestra zachęciła do stanięcia dookoła parkietu.

Godzina 1:00

Fotografowie ślubni udają się do domu, życząc Młodym dobrej zabawy 🙂

Wszelkie sytuacje kryzysowe i problemy powinni rozwiązywać świadkowie: od tego ich macie 😉